ІСТОРІЯ КОЛЕДЖУ

    У Новій Чорториї восени 1920 року, ухвалою Народного Комісара Освіти УРСР було відкрито Волинський агрономічний технікум імені Раковського з трирічним строком навчання. Технікум розташувався в маєтку родини Оржевських. Княгиня Оржевська Наталія Іванівна в 1920-му сама передала палац під сільськогосподарський технікум, де почала викладати німецьку мову.

    Як вищий учбовий заклад технікум готував фахівців вузького профілю – агрономів по хмелеводству та льонарству. Безпосереднє керівництво технікумом, як і іншими учбовими закладами здійснювалося Укрголовпрофосвітою Народного Комісаріату Освіти. Навчальний процес в агротехнікумі розпочався 1 жовтня 1920 року з контингентом 35 студентів, а в 1924 році вже навчалось 96 чоловік. 

    Щорічний випуск агрономів становив 35 – 36 чоловік, а перший випуск відбувся в 1923 році, напередодні святкування шостих роковин Великої Жовтневої соціалістичної революції. Останній загін агрономів випущено 1929 році. В тому ж році за Постановою № 341/454 Ради Народних Комісарів Української Радянської Соціалістичної Республіки від 10/ІХ– Волинський (Новочорторийський) агротехнікум переведено в Житомир, де він злився з Житомирським землевпорядним технікумом, і був реорганізований у 1930 році в Житомирський сільськогосподарський інститут. Після переведення агротехнікуму в Житомир в Новій Чорториї відкрилося зоотехнічна профшкола, яка була перейменована в Новочорторийський технікум з двома відділами: зоотехнія і молочарство. На молочарському відділі відбувся тільки один випуск, а потім його було закрито. В 1936 році при технікумі відкривається ветеринарне відділення, яке функціонує й досі. До Великої Вітчизняної війни в технікумі відбулося 16 випусків і підготовлено 806 спеціалістів сільського господарства, а саме: агрономів – 245,  зоотехніків – 412, зоотехніків молочарства – 20, ветфельдшерів – 129.

    В 1941 році до початку Великої Вітчизняної війни в технікумі навчалося 360 учнів і працювало 20 викладачів. В червні місяці 1941 року вже в час війни відбувся 16-й випуск /ветфельдшерів/. Не всі викладачі та студенти повернулись із поля бою та продовжили навчання… Зразу ж після визволення території села від німецько-фашистських загарбників було відновлено роботу Новочорторийського технікуму, який згідно Наказу Наркомзему УРСР за №559 від з 6 червня 1944 року розпочав свою діяльність в важких умовах післявоєнної розрухи. Ворог, відступаючи, наніс величезних матеріальних збитків технікуму, які згідно акту державної комісії обчислюються в сумі понад три мільйони карбованців в нових грошах. Але незважаючи на це колектив викладачів, учнів, робітників та службовців технікуму з допомогою державних органів енергійно взявся за відбудову технікуму і в досить короткий строк залікував заподіяні війною рани технікуму. 

   Навчання було розпочато в технікумі 1 вересня 1944 року. В складі перших учнів переважна більшість належала дівчатам – це була молодь, яка три роки була відірвана від навчання в зв’язку з тимчасовою окупацією нашої території. Під час проведеної роботи по відновленню технікуму, відчувався великий патріотизм до своєї Вітчизни і ненависть до ворога, який напав на рідну Батьківщину, порушив мирну працю людей, відірвав молодь від навчання і багатьох залишив сиротами. Колектив технікуму приклав всіх зусиль для успішної праці технікуму в післявоєнні роки. Із зростанням контингенту та потреб с/г спеціалістів технікум переходить на додатковий набір груп. В 1957 році було організовано роботу заочного відділу навчання по спеціальності ветеринарія та зоотехнія.

 Підготовкою спеціалістів займався педколектив в складі 27 чоловік. Серед них 15 ветлікарів, зоотехніків та агрономів 4 і 8 викладачів загальноосвітніх предметів. Всі викладачі мають вищу освіту та більшість з них великий стаж виробничої та педагогічної роботи.

Для підготовки спеціалістів з глибокими знаннями, практичними навичками та морально стійкими переконаннями в технікумі було створено відповідну навчально-виховну та матеріальну базу. В технікумі діють 15 учбових кабінетів та лабораторій. Для проведення лабораторно-практичних занять з ветеринарних предметів створена ветеринарна клініка технікуму, при якій працює стаціонар, де учні проводять курацію тварин. З дослідних тварин при ветеринарній клініці були: коні, бугай, морські свині, голуби, вівці, кролі. Практичні заняття з учнями проводилось на фермах учбово-виробничого господарства технікуму та в передових господарствах району.

    Згідно з наказом Міністерства сільського господарства УРСР від 17.01.1972 р. № 20 на базі Новочорторийського зооветтехнікуму, колгоспу ім. Мічуріна і колгоспу ім. Ілліча Любарського району Житомирської області створено Новочорторийський радгосп-технікум. Радгосп-технікум сформувався із двох частин – учбової і виробничої, в якій створилося два відділення на базі двох населених пунктів: Нова Чортория і Коростки.

    Виконуючи поставлені завдання державою колектив радгоспу-технікуму прагнув добиватись високих результатів у підготовці спеціалістів сільського господарства. Викладачі уміло передавали власні знання та уміння, поєднували теорію з практикою.  Головне завдання в підготовці спеціалістів середньої кваліфікації колектив радгоспу-технікуму вбачав у поліпшенні якості навчання, насамперед з урахуванням сучасних технологій виробництва, досягнень науки, техніки, культури виробництва та перспектив їх розвитку. Земельна площа господарства радгоспу – технікуму склала 3509, в т.ч. орної. При організації радгоспу – технікуму повністю обновилась техніка господарства, значно змінився і збільшився склад спеціалістів, особливо в напрямку будівництва.

   80-ті роки – час оновлення та розбудови села і технікуму. В 1975 році було завершено проектно-конструкторську документацію будівництва нового учбового комплексу. В 1976 році було розроблено організаційно-господарський план розвитку господарства і в 1977 році розпочато будівництво нового учбового комплексу.

   На той час в учбовій частині працює 52 викладачі та 25 лаборантів, інструкторів та іншого обслуговуючого персоналу. До послуг учнів світлі обладнані лабораторії, кабінети, аудиторії, бібліотека з книжковим фондом 2700 примірників, сучасний спортивний зал і комплекс, стрілецький тир, три зали для проведення масових заходів, роботи художньої самодіяльності, демонстрації кінофільмів, працюють десятки телевізорів та інше.

    Технікум розширив свої можливості як навчальний заклад і в 1985 році до Новочорторийського радгоспу-технікуму було приєднано Турчинівський  сільськогосподарський технікум, з якого утворилося агрономічне відділення.

    В 1985 році було завершено будівництво нового навчального корпусу і комфортабельного гуртожитку на 450 місць. Заселено 16-ти квартирний житловий будинок, розпочато будівництво їдальні на 220 місць, банно-прального комбінату, торгового комплексу, працює нова опалювальна система, ведеться газифікація села і учбового комплексу. Виховна робота в цей період в технікумі була надзвичайно багатою, жанро-вою і тематичною. Дуже велике значення у плануванні цієї роботи мали традиційні свята, студентські постановки та КВК, які переростали в театральні дійства, що тісно переплітались із народними звичаями та обрядами, історичними подіями та на довго залишились у пам’яті випускників.

 

В період становлення нової держави України – 1991 року технікум продовжує підготовку молодих спеціалістів аграрного сектору.

До послуг студентів світлі, затишні аудиторії, обладнані відповідно до тогоча-сних вимог лабораторії, кабінети. Бібліотечний фонд нараховував 50 тисяч примірників різноманітної літератури. В технікумі функціонує сучасний спор-тивний комплекс, стрілецький тир, три зали для проведення масових заходів, роботи гуртків, художньої самодіяльності. Є духовий оркестр, вокально-інструментальний ансамбль та інше.

Високих показників добивається виробнича частина, де студенти у спільній праці з робітниками навчаються здобувати практичні навики, оволодівають се-кретами сільськогосподарської майстерності. Впровадження наукових підходів у виробництві дає змогу господарству займати перші місця в районі по виро-щуванні зернових і технічних культур та по продуктивності тваринництва. В 1997 році було приєднано Рогачів–Волинський зоотехнічний технікум як філію, де проводилась підготовка спеціалістів за спеціальністю «Зоотехнія».

    Наказом Міністерства агропромислового комплексу України №99 від 30 березня 1998 року радгосп-технікум перейменовано у Новочорторийський державний аграрний технікум. В 1999 році відкрито заочне навчання на агрономічному відділенні. Того ж року технікум розпочинає підготовку фахівців із спеціальності «Бухгалтерський облік». В 2004 технікум розпочинає навчання студентів іще за однією новою спеціальністю – «Фінанси і кредит». В жовтні 2008 року відбувся розподіл Новочорторийського радгоспу-технікуму на Новочорторийський державний аграрний технікум та ДП «Новочорторийське». В 2014 році Рогачів–Волинську філію Новочорторийського державного аграрного технікуму було ліквідовано, а на її базі створене «Технологічне відділення». На разі  на відділенні проводиться підготовка спеціалістів за спеціальністю «Виробництво і переробка продукції тваринництва» і з 2018 року знову переведене до Нової Чорториї.

    2020 рік – Згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України від 25.03.2020 №446 «Про перейменування Новочорторийського державного аграрного технікуму» заклад освіти перейменовано в Новочорторийський технолого-економічний фаховий коледж.